Ön itt jár: Kezdőlap > ARCKÉP - „Hiszek a gyógyításban!”

ARCKÉP - „Hiszek a gyógyításban!”

Hírlevelünkben nem csak az alvás-, a fény- és a légsínterápiával (cpap) kapcsolatos információk, tudományos újdonságok, érdekességek megosztását tartjuk fontosnak, de a kezeléseket végző munkatársaink bemutatását is. Olyan szakemberekét, akik úgy tudásukkal, mint emberi hozzáállásukkal napról napra sokat tesznek azért, hogy a hozzánk fordulók mielőbb újra egészséges, teljes életet élhessenek! Ezúttal ismerkedjenek meg Dr. Terray-Horváth Attila neurológus-szomnológus szakorvossal, a SomnoCenter Budai Alvászavar Szakambulancia és a Honvéd Egészségügyi Központ Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központjának adjunktusával.

 

Dr. Terray-Horváth Attila azon orvosok közé tartozik, aki elhivatott abban, hogy a hozzá forduló alvászavarban szenvedő betegeket tudása legjavával és pozitív emberi hozzáállásával meggyógyítsa.  Legyen az alvási apnoe szindróma, inszomnia, narkolepszia és még sorolhatnánk, hiszen ma már tudjuk, hogy majd’ 120-féle alvászavar létezik. Elhivatottságát mi sem példázza jobban, mint számtalan, betegéből lett barátja, akik neki köszönhetően, ma már teljes és egészséges életet élhetnek.

– A mai nyugati medicina csupán kezeli a beteget, aki az orvostudomány alterületei között végül elveszik. Ezzel szemben, én hiszen azt, hogy a legtöbb beteget meg lehet gyógyítani. Először is úgy, hogy minden részletre kiterjedően megvilágítom a számára, hogy mi a problémája, milyen betegség az, amellyel szembe kell néznie, hogyan jutott el idáig és milyen lépések vezetnek a gyógyulásig. Nagyon fontosnak tartom, hogy a beteg megértse, mi az ő betegsége, és abból hogyan tud meggyógyulni. A megfelelő információk birtokában a betegek könnyebben és hatékonyabban tudnak együttműködni a kezelést végző orvossal. A legtöbb kolléga erre a folyamatra nem tud vagy nem akar időt áldozni, így jelentősen csökken a betegek gyógyulási esélye. Hiszen az ismerethiány növeli a szorongást, az állapottal kapcsolatos téves információkat, melyeket ilyenkor az érintettek, vagy azok hozzátartozói rendszerint az interneten elérhető sokszor túlzó, vagy alulbecsült „szakmai” véleményekkel pótolnak. Bár a mai orvosi munka szabadságát nagyban korlátozza, az úgynevezett megalapozott eredményeken alapuló orvoslás (evidence based medicine), amely azt jelenti, hogy az Európai orvos társaságok által megfogalmazott irányelvek alapján kell gyógyítanunk, mégis, az egyénre szabott terápia, a jól működő, nem egyoldalú orvos-beteg kapcsolat, alapja kell, hogy legyen a munkánknak. – egészíti ki ars poétikáját Terray doktor és hozzáteszi: – Munkánk nehézségét, egyben szépségét az is adja, hogy az alvásmedicina az orvostudomány több ágának közös kutatási és gyógyítási területe, így szemléletünk eleve szélesebb körű, hiszen a munkánk során a betegségek hátterének tisztázása és kezelése, társszakmák ismeretét és az abban dolgozó kollégákkal való szoros együttműködést is megkívánja.

„Nővérből” lett orvos

Terray doktor előbb diplomás ápoló szakon, nappali képzésben végzett az Egészségügyi Főiskolán /1995/, ahol a tanulás mellett éjszakai ápolóként dogozott – ahogy ő fogalmaz: „nővérkedett”. Ezt a tevékenységet az orvosi egyetem elvégzésének ideje alatt is folytatta, egy időben dolgozott kardiológián, belgyógyászaton és intenzív osztályon. Kiemelkedő képességeit mutatja, hogy három munkahelye mellett színtiszta jelessel végezte a tanulmányait, ami, ismerve a SOTE (Semmelweis Egyetem) tanulmányi követelményeit és vizsgarendszerét, óriási teljesítmény. Harmadéves orvostanhallgató volt, amikor egy barátja felkínált számára egy negyedik állást is: a Honvéd Kórház Alváslaborjában. A dolga – a jelenlegi alvás szakasszisztensekhez hasonlóan - az volt, hogy fogadja a betegeket, fölszerelje rájuk az éjszakai vizsgálathoz szükséges műszereket, majd éjjel folyamatosan felügyelje, s ha kell, állítsa a készülékek nyomását, beállításait. A mára egyre ismertebb és elismertebb alvásszakértő neurológus így csöppent bele az alvásmedicinába s terápiás gyakorlatába, melyet azóta is ugyanabban az intézményben, mai nevén Magyar Honvédség, Egészségügyi Központ (volt ÁEK, vagy Honvédkórház), annak országos intézményeként működő Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központjában, valamint a SomnoCenter Budai Alvásdiagnosztikai Központban végez.

Terray doktor azonban nem csak pályakezdésére emlékszik vissza jószívvel, de „tanítójára”, az Alvás Központ vezető főorvosára, Dr. Szakács Zoltánra is. A vele való találkozást egyenesen „kulcsélménynek” nevezi, és hosszan méltatja a kiváló szakember kvalitásait és eredményeit. Szakács doktor személyisége, orvosi és tanító attitűdje, egyedülálló intelligenciája, humorérzéke és közvetlensége oly annyira megfogta, hogy amikor az egyetem elvégzését követően /2001/ szakterületet kellett választania, az ismertebb szakterületek helyett, az akkor még teljesen ismeretlen alvásmedicinát választotta.

Ritka betegségek „gyógyítója”

Dr. Terray-Horváth Attila hozzáértését sok ezer kezelt beteg és egyebek mellett egy az orvostudományban, de az alvásmedicinában is új, úgynevezett nem invazív légzésterápiás eszközök beállítása és az ehhez köthető légzészavarban szenvedő betegek gondozása is bizonyítja, ami jelenleg a Honvédkórházban az ő szakmai irányításával történik. Bár az alvásterápiás eszközök családjába tartozó terápiás beállításokat esetenként Budapest két kiemelt tüdőgyógyászati intenzívterápiás osztályán alkalmazzák, ebben mégis a Honvédkórház neurológia osztályán belül működő Alváslaboratórium egyedülálló és meghatározó, ahol ezt a rendkívül összetett és speciális beállítást neurointenzíves és pulmonológiai konzultáns szaktudásával támogatva napi rutinban végzik. A nem invazív légzésterápia egy arcmaszkon keresztül történő lélegeztetés, azon betegek esetében, akik valamely idegrendszeri betegség következtében nem képesek önállóan lélegezni - ilyen például az úgynevezett ALS, amikor az izmokat mozgató agysejtek fokozatosan elpusztulnak, megbénítva a légzőizmokat -. A kérdésre, hogy mindezt milyen tankönyvből tanulta, nevetve válaszol: – Bár, van szakirodalma a betegségnek, mégis azt kell, hogy mondjam, erre semmilyen tankönyv sincsen! Csak a saját gyakorlat nyújt segítséget a beállítási arányok egyénre szabott kialakításában. Viszont ily módon olyan gyakorlatot sikerült szerezni a ritka alvásfüggő légzészavarok területén is, hogy emiatt külföldről is egyre többen jönnek az alvásdiagnosztikai központba.

Szabadidő és terápia

Bár hiánypótló lenne, a dinamikus szomnológus jelenleg nem tervezi, hogy megírja az első ilyen jellegű tankönyvet, ehhez még véleménye szerint további gyakorlati tapasztalatra van szükség. Tovább faggatva a könyvírásról sokkal inkább szeretne írni valami másról, nem meglepő módon, ezt is kapcsolva szeretett szakterületéhez. Dr. Terray-Horváth Attila örömmel avatja be hírlevelünk Olvasóit kedves szabadidős elfoglaltságába, a lovaglásba, amit felnőtt fejjel, mindössze két éve kezdett elsajátítani, gyermekei lovas oktatójának bíztatására. A heti háromszori hajnali lovas órák, a kezdeti feltörések, zúzódások sem vették el a kedvét attól a sporttól, amely megváltoztatta az addigi életét. Ma már saját lovat tart, gondoz, és rendszeresen lovagol. A lovaglás, a lóval való kapcsolat egy olyan tudatosságot, önismeretet és személyiség-fejlesztést képes adni, ami semmihez sem hasonlítható. Az állat viselkedése ugyanis mindenkor a mi lelki, fizikai állapotunkat tükrözi vissza. Ahogy Terray doktor mondja: – A lovaglás és az alvászavarok gyógyítása közti párhuzamot és egyben a lehetőséget abban látom, hogy a lovaglás segít megismerni önmagunkat, lehetővé teszi a tiszta fejű, gyors és tudatos önkontrollt, és segít megtanulni az elengedést, ugyanis legtöbbször ezen képességek hiánya, vagy hibája áll az álmatlanságok hátterében. Az inszomniában szenvedő ember alap problémája ugyanis az, hogy éjszaka sem tudja átengedni az ébrenlét alatti ellenőrzést, a folyamatos kontrollt. Ettől félelem tölti el, és végeredményben, nem mer elaludni. A lovaglás adta sajátélmény megtaníthat az elengedésre, a test- és az elmekontrollra, mindamellett, hogy isten adta ajándékként, ez a különleges interakció ember és ló között, önmagában is gyógyít. Mindemellett, Terray doktor nem csak lovagolni tanítja meg vállalkozó kedvű betegeit, hanem meditálni is, amiről azt mondja, hogy ha jól végezzük, szintén nagy segítséget nyújthat bizonyos alvászavarok gyógyításában.

Saját példa

Amikor a szabadidejéről vall, a SomnoCenter Alvásdiagnosztikai Központ vezető orvosa sietve emeli ki szeretett feleségét és ikerlányait, és  kissé elérzékenyülten meséli, hogy a velük együtt töltött idő a legértékesebb a számára! Ma már jól tudja ezt az egykor maga is alvászavarban szenvedő orvos, aki tudatosan kialakított egészséges életmódjával, helyes értékrendjével, pozitív beállítottságával élő példája annak, amire a betegeit is buzdítja: tegyenek meg mindent azért, hogy ne alakulhasson ki alvászavar, ha pedig mégis szembe kell nézni vele, életmódjuk megváltoztatásával és a megfelelő terápiával mielőbb maguk mögött hagyhassák!

VISSZA A FŐOLDALRA >>