Ön itt jár: Kezdőlap > ARCKÉP - Sztrókológusból szomnológus

ARCKÉP - Sztrókológusból szomnológus

Hírlevelünkben az alvás-, a fény- és a légsínterápiával (cpap) kapcsolatos információkon túl, fontosnak tartjuk az alvásdiagnosztikát és a kezelést végző munkatársaink bemutatását is. Ezúttal ismerkedjenek meg Dr. Bernáth István neurológussal, a SomnoCenter Alvászavar Központ szomnológus szakorvosával.

„Van egy igencsak időigényes, ’régi, rossz reflexem’: szeretem egészben látni a pácienst. Vagyis, amikor először találkozunk, hosszasan elbeszélgetünk. Nem csupán arról, hogy érzi magát, hanem arról is, hogyan érezte magát az azt megelőző évek, évtizedek alatt, amíg eljutott hozzám. Így lehetőségem nyílik megismerni a beteg „egészségügyi” élettörténetét, alvási szokásait, nappali és éjszakai tüneteit. A beszélgetés végére pedig körvonalazódik az alvászavarát érintő valamennyi tényező, s nagy biztonsággal meghatározható a szükséges műszeres vizsgálat, majd a leghatékonyabb terápia” – meséli Dr. Bernáth István -, aki nem az alvásmedicinával kezdte orvosi pályáját.

A stroke szakértője

A SomnoCenter alvásszakértője, és az Állami Egészségügyi Központ Alváslaboratóriumának neurológus főorvosa a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen (SOTE), szerzett orvosi diplomát, majd 5 évvel később, 1984-ben neurológus szakvizsgát tett. Ezután 11 évig dolgozott neurológusként a SOTE Kútvölgyi Klinikai Tömbjének Stroke Osztályán, ahol orvos és fizikus kollégáival azt is vizsgálták, hogyan lehet elkülöníteni egymástól a stroke után még életképes agyi területeket a már nem életképesektől. Már akkor olyan összefüggésekre világítottak rá, amik ma is megállják a helyüket. Munkájuk eredményességét és elismertségét jól példázza, hogy a kutatási eredményeiket bemutató írásaik, a szakma egyik legkiválóbb folyóiratában, a Nuclear Medicine c. lapban jelentek meg.

Sztrókológusból szomnológus

Ezt követően Bernáth István a Honvédkórház Neurológai és Stroke Osztályán folytatta sztrókológusi tevékenységét. Itt kezdett el érdeklődni az alvásmedicina iránt, majd miután arra a következtetésre jutott, hogy az alvásmedicina a stroke valódi prevenciója, az alvászavarok vizsgálata felé fordult.  Nem sokkal később, oly annyira elköteleződött az orvostudomány eme új ága iránt, hogy 2006-tól kizárólag az alvászavarok diagnosztikájával és terápiájával foglalkozik – úgy az Állami Egészségügyi, mint a SomnoCenter Alvászavar Központban.

Az alvászavar stroke-ot is okozhat!

A szomnológus – alvásszakértő orvos – az alvászavarok gyógyításával kapcsolatban kiemeli, hogy az alvászavar sajnos jóformán még mindig ismeretlen fogalom. Ezért nem győzi hangsúlyozni, hogy figyeljünk oda jobban azokra a tünetekre, amelyekkel a szervezetünk megpróbálja jelezni az alvásunkat érintő rendellenességeket. Mint elmondta, ha valaki folyamatosan álmos, fáradt, ingerült, hangosan horkol, éjszaka sokat jár a toalettre, feltétlenül keressen fel egy alvászavar központot, mert a kezeletlen alvászavar stroke-ot is okozhat!

Fontos az együttműködés

A kérdésre, hogy mi segíti legjobban a munkájában, a hatgyermekes apuka így válaszol: „A család odafigyelése. És ez nem csak az én esetemben ad jelentős pluszt, de a pácienseimnél is megfigyeltem. Azok, akiket szerető, gondoskodó család vesz körül, könnyebben és gyorsabban gyógyulnak. Mindemellett, nagyon fontos a beteg együttműködése, hiszen ha nem akarja, a 20 évest sem tudom eredményesen kezelni, ám ha együttműködik velem, a kezelés eredményeként a 80 éves is újra jól érezheti magát.”

<<< VISSZA A FŐOLDALRA