Ön itt jár: Kezdőlap > A fényterápiás készülékekről

A fényterápiás készülékekről

A fényterápia gyógyító hatásáról egyre több hasznos információ lát napvilágot. Magáról a terápiáskészülékről azonban eddig kevés szó esett. Koczó Levente, a SomnoCenter Alvásdiagnosztikai Központ és a FényPlusz webáruház tanácsadója elárulja a részleteket.

Számos fényterápiás eszközzel találkozunk. Mi különbözteti meg őket egymástól?

Litebook elite

Az alkalmazott fény hullámhossza, és a cél, aminek az érdekében a fényterápiát végzik. A FényPlusz webáruház fényterápiás készülékei abban térnek el az általánosságban használt fényterápiás eszközöktől, hogy a fény egy olyan különleges tartományát állítják elő, amely az emberi szemben található receptorok stimulálásával ingerületek egész sorozatát hozzák létre a szervezetben. Ennek eredményeképpen az agy a téli, napfényben szegényebb időszakban is úgy reagál, mint egy derűs júliusi napon tenné, amikor a fény hatására szervezetünk szerotonin hormon szintje megemelkedik, mi pedig éberré, tetterőssé, energikussá válunk.

Milyen erősségű fény szükséges a fényterápiához?

Az általunk forgalmazott fényterápiás eszközök kifejezetten azt a speciális fénytartományt - 470-475 nanométer - állítják elő, ami az említett ingereket kiváltja, ezért itt a fény erősségének nem igazán van jelentősége. Az viszont fontos, hogy ez a természetes napfényt idéző fény megfelelő ideig érje a szemet. A FényPlusz webáruház fényterápiás készülékeinek 15-30 perces rendszeres használatával például már gyógyítható a téli depresszió és számos alvászavar.

A különféle színű lámpák is a fényterápiás eszközök közé tartoznak?

A színek, mint optikai anyagok, hangulatbefolyásoló hatásúak ugyan, de közvetlenül nincsenek hatással a hormonszintünkre. A Fény Plusz fényterápiás készülékei éppen ettől speciálisak: fehér, illetve kék színű fényük közvetlenül hat szervezetünk hormonális működésére, és azon keresztül energetizál. Egyéb fényterápiás eszközök nem váltják ki ezt a hatást, azokat más célra tervezték.

Hogyan kell helyesen használni a fényterápiás készüléket?

A fényterápiás eszköz használatát az határozza meg, hogy milyen célból tesszük azt. A készülékek útmutatói ezért részletesen ismertetik, hogy mely betegség vagy elérendő cél érdekében milyen beállításokkal és a napszaknak melyik időszakában kell alkalmazni a fényterápiát.

Előfordulhat-e, hogy a használat közben túladagoljuk a fényterápiás fényt?

A készülékek által előállított, természetes hatású fény eredményeként szervezetünk szerotonin hormon szintje megnövekszik, de mivel csak a fiziológiailag szükséges szintig tud emelkedni, nem tudjuk túladagolni a rá ható fényt. Mindemellett 60 percnél tovább nem ajánlott alkalmazni egy kezelés alkalmával.

Mióta alkalmazzák világszerte, illetve Magyarországon a fényterápiát?

A napfény emberi testre való hatását többek között a NASA is kezdte kutatni az 1970-es években. A kutatások eredményeként számos fényterápiás eszköz látott napvilágot. Az alvászavarok és a téli depresszió gyógyításában használatos fényterápiás készülékeket is már közel 20 éve alkalmazzák, ám az úgynevezett nagyfényű terápia (bright ligth terapy) két évtizeddel ezelőtt még azzal járt, hogy a páciensnek hatalmas, , 10 000 luxot kibocsátó fénycsövekkel felszerelt úgynevezett fénydobozok előtt kellett ülnie, 40 vagy akár 60 percig. A LED-es technológia betörése révén, és azzal, hogy a kék színű fény direkt módon előállíthatóvá vált abban a speciális tartományban, ami a téli depresszió és az alvászavar kezeléséhez szükséges, az elmúlt 5 évben forradalmi változásokon estek át a fényterápiás készülékek. Méretük ma már csupán töredéke a korábbinak, hatékonyságuk azonban a többszörösére nőtt. Magyarországon két éve alkalmazzuk a modern fényterápiát.

Milyen tapasztalatokról számolnak be a fényterápiával kezelt betegek?

Legnagyobb örömünkre, úgy a betegek, mint a kezelőorvosok arról számolnak be, hogy a fényterápiás készülékkel gyógyszer bevétele nélkül tudtak az alvászavaron, vagy a téli depresszión segíteni, illetve ezekből a betegségekből kigyógyulni.

Kinek javasolják a fényterápiát?

Általánosságban azoknak, akik a napi teendőjük, az életmódjuk, netán a munkahelyük kapcsán keveset tartózkodnak természetes napfényben, ami negatívan befolyásolja a hangulatukat, az energiaszintjüket, az alvás-ébrenlét ciklusukat. De a fényterápia kiemelt jelentőséggel bír a többműszakos munkavégzés esetében, illetve a jet-lag, a kimerültség és az idős korral járó alvászavarok okozta kellemetlen tünetek kezelésében. Hatékonyságuk mellett a fényterápiás készülékek kis méretük miatt nagyon praktikusak is, hiszen bárhová magunkkal vihetjük őket, és akár a napi teendők elvégzése közben is „felkapcsolhatjuk velük” a Napot.

 

VISSZA a címlapra