Ön itt jár: Kezdőlap > Az alvás és a fény

Az alvás és a fény

Önök megkérdezték, szakértőink válaszolnak. Kérdések és válaszok néhány percben.       

E havi magazinunk szakértője:

Habil. Dr. Szakács Zoltán, PhD alvásszakértő, neurológus főorvos

HM Honvédkórház, Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ

   

Hogyan befolyásolja a fény az alvást?

Elsősorban a fény befolyásolja szervezetünk alvás-ébrenlét ritmusát, az úgynevezett cirkadián ritmust. Amikor a szemünket nem éri napfény, vagy annak mennyisége lecsökken, az agyban lévő tobozmirigy által termelt melatonin nevű hormon szintje megemelkedik, aminek következtében elálmosodunk, és a szervezetünk felkészül az éjszakai pihenésre. Fény jelenlétében ennek éppen az ellenkezője történik: a fény blokkolja a melatonin termelődését, és segíti a felébredést. 

Mi történik akkor, ha rendszertelenül vagy nem kellő mennyiségben éri a szervezetünket a fény?

Ha nem kellő mennyiségben vagy rendszertelenül éri a fény a szemünket, elcsúszik szervezetünk alvás-ébrenlét ritmusa, s nem akkor leszünk álmosak, amikor aludni szeretnénk.

Milyen következményei vannak a fényhiánynak?

Ha a fényhiányos állapot huzamosabb ideig fennáll, szervezetünk nem tud regenerálódni, s mi egyre fáradtabban ébredünk, ami egy idő után alvászavar kialakulásához vezet. De a fény hiánya okozza az arra érzékeny embereknél kialakuló szezonális, vagy más néven téli depressziót. Mindkettő jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

Hogyan biztosíthatjuk a szervezetünk egészséges működéséhez szükséges fénymennyiséget?

Ha nem áll módunkban rendszeresen élvezni a napsütés áldásos hatásait, a napfény pótlására legalkalmasabb módszer a fényterápia. Ehhez egy különleges kék fénytartományt is tartalmazó, speciális lámpa szükséges. A fényterápia során a szakorvos által meghatározott fényerősséggel az előírt ideig történő kezelés pótolja a napsütést, megakadályozza a téli depresszió kialakulását, helyreállítja az alvás-ébrenlét ritmusát, ezáltal megszünteti az alvászavart, javítja a hangulatot és erősíti az immunrendszert. 

 A témával kapcsolatos további kérdéseit Ez az e-mail cím védett a spamkeresőktől, engedélyezni kell a Javascript használatát a megtekintéshez !

 

VISSZA a címlapra