Ön itt jár: Kezdőlap > INTERJÚ - Alvászavarunk beszédes tanúja: az alvásnapló

INTERJÚ - Alvászavarunk beszédes tanúja: az alvásnapló

 

Az alvászavarok hátterében gyakran állnak nem megfelelő alvási szokások, melyeket legkönnyebben egy alvásnapló vezetésével lehet nyomon követni. A siker érdekében érdemes tudni, hogy milyen a jó alvásnapló, és hogyan vezessük azt. Dr. Várszegi Mária neurológus, pszichiáter főorvossal, az alvásmedicina szakértőjével beszélgettünk. 

 

 

-  Mire való az alvásnapló?

-  Az alvásnaplót arra használjuk, hogy nyomon tudjuk követni az alvásunk folyamatát. Azért kell erről naplót vezetni, mert a legtöbben nem tudnak visszaemlékezni az egy-két héttel ezelőtti éjszakán, illetve reggel történtekre. Akkor van erre szükség, ha az alvásunk valami miatt zavart szenved, illetve huzamosabb ideig, legalább 1 hónapig kellemetlen nappali tünetekkel szembesülünk: folyamatosan álmosak, fáradtak, ingerlékenyek, levertek vagyunk, és szeretnénk megtudni, állhat-e alvászavar mindezek hátterében.

-  Milyen egy jó alvásnapló?

-  A jó alvásnapló elsősorban információban gazdag. Tartalmazza az alvásunkat és az ébredésünket érintő legfontosabb adatokat: mikor feküdtünk le, körülbelül mennyi idő alatt aludtunk el, hányszor és mire ébredtünk fel az éjszaka során, könnyen visszaaludtunk-e, voltak-e álmaink, rémálmaink, felriadásaink, mikor ébredtünk, és mikor keltünk fel. A jó alvásnapló hasznos információforrás és segítség úgy a beteg, mint az orvosa számára.

-  Hogyan kell vezetni az alvásnaplót?

-  Legfontosabb a rendszeresség, vagyis, hogy minden nap szakítsunk időt az alvásnapló kitöltésére. Mindez csupán néhány percet vesz igénybe, hiszen az alvásnapló egy táblázathoz hasonlít, amibe a fentebb említett adatokat kell beírni. Például, hogy pontosan hány órakor feküdtünk le, ha az éjszaka folyamán felébredtünk, az mikor történt, illetve hány órakor keltünk fel.

-  Az alvásdiagnosztikai központokban mindenhol egységes alvásnaplót használnak?

- Az alvásgyógyításban ma már világszerte előszeretettel használnak alvásnaplókat, melyek rögzítik a lefekvés, az elalvás, az alvás és az ébredés körülményeit. Az ezeken felüli adatfelvétel intézményenként változik, a legtöbb helyen azonban rákérdeznek egyéb tevékenységeinkre is, például arra, hogy vettünk-e be gyógyszert, fogyasztottunk-e kávét, kólát, alkoholt, sportoltunk-e a lefekvést megelőzően.

-  Meddig tanácsos vezetnünk az alvásnaplót?

-  Minimum 3 hétig, de inkább egy hónapig vezessük az alvásnaplót, hogy a lehető legrészletesebben fel tudjuk térképezni az alvási szokásainkat. Akkor is több hétig kell alkalmazni, ha úgynevezett terápiás követésre használjuk, vagyis, amikor egy gyógyszeres kezelés hatékonyságát szeretnénk vizsgálni vele.

-  Elsősorban kinek ajánlott az alvásnapló vezetése?

Az alvásdiagnosztikában leggyakrabban az inszomniában, azaz az álmatlanságban szenvedőket szoktuk arra kérni, hogy a megadott ideig vezessenek naplót az alvási szokásaikról. Használjuk továbbá egyéb pszichés betegségek gyanúja vagy nyomon követése esetén, mint például pánikbetegségben, depressziót kísérő alvászavaroknál, de minden más betegséget kísérő alváselégtelenségben is.

 

<<< VISSZA A FŐOLDALRA!