Ön itt jár: Kezdőlap > INTERJÚ - Az alvászavarokról

INTERJÚ - Az alvászavarokról

Noha az alvászavar mára Magyarországon is népbetegség, még mindig nem tudunk róla eleget. Pedig ha a közel 120-féle alvászavar jelentős hányada kezeletlen marad, az életünket is veszélyeztetheti. A leggyakoribb alvásfüggő légzészavar, az alvási apnoe szindróma például súlyos esetben, akár szívinfarktust és stoke-ot is okozhat. Dr. Terray-Horváth Attila neurológus szakorvossal, az alvászavarok szakértőjével beszélgettünk.

 

Mit nevezünk alvászavarnak?

Az alvás folyamatának megváltozását, zavarát: ilyenkor az alvás időtartama lerövidül, a mélyalvás mennyisége csökken, az alvás szerkezete széttöredezik. Az alvászavarban szenvedő ember éjszaka gyakran felriad, vagy el sem tud aludni, reggel túl korán, illetőleg fáradtan ébred, napközben álmos, levert, ingerlékeny, romlik a memóriája, figyelemzavarban szenved.

Melyek a leggyakoribb alvászavarok?

Első helyen az úgynevezett alvásfüggő légzészavarokat említeném, azok közül is a leggyakoribb alvási apnoé szindrómát, melyre jellemző, hogy alvás közben a légzőizmok ellazulása következtében, a felső légút ismétlődően beszűkül vagy összezáródik, és az alvó rövidebb, hosszabb ideig nem kap levegőt. A szervezet úgy védekezik az oxigénhiány ellen, hogy felébreszti az alvót. Ez akár több százszor is előfordulhat egy éjszaka során, megakadályozva a pihentető, mélyalvás létrejöttét, aminek hiányában a beteg egyre több nappali tünettel szembesül.

A horkolás is ezért alakul ki?

Amikor a szervezet felriasztja az alvót, helyreállítja az ébrenléti izomtónust, és a levegő hangos horkantás kíséretében áramlik be újra a tüdőbe. A horkolás tehát egy nagyon súlyos betegség tünete lehet, mely arra figyelmeztet, hogy mielőbb forduljunk alvásszakértő orvoshoz. Nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy ha valaki erősen horkol, és mellette napközben aluszékony, fáradt, ingerlékeny, haladéktalanul keressen fel egy alvásközpontot, hogy elkerülhesse az olyan súlyos szövődményeket, mint a szívinfarktus vagy a stroke.

A horkolás tehát egy életveszélyes betegséget jelez a számunkra?

Nem minden horkolás kóros, de az alvási apnoe szindrómában ismert egyenetlen horkolás igen, amely egy bizonyos életkor után a stroke-nak egyik kiváltó oka. Súlyos esetben gyakran előfordul, hogy a kezeletlen apnoé következtében, a beteg reggelre egyszerűen lebénul. Ezért nagyon fontos, hogy tudják az emberek: a dohányzáshoz hasonlóan az erős horkolás infarktust okoz, valamint stroke-hoz vezet! Az 50-60 év körüli túlsúlyos korosztály különösen veszélyeztetett.

Népbetegség ma az alvászavar?

Sajnos igen! A legutolsó felmérések szerint a magyar lakosság majdnem fele küzd valamilyen alvászavarral, melynek mára közel 120 fajtáját ismerjük.

Melyek a leggyakoribbak?

Az említett alvási apnoe szindróma mellett, a leggyakoribb alvászavar az álmatlanság, mely a lakosság 20-30 százalékánál fordul elő. Majdnem ilyen gyakoriak az alvásfüggő mozgászavarok is, melyek körül az úgynevezett nyugtalan láb szindrómát emelném ki, amikor valaki azért nem tud elaludni, mert folyamatosan kellemetlen, bizsergő-zsibbadó érzés van a lábában. Hozzá kell tennem, hogy ennek a betegségnek a hátterében állhat vese- vagy cukorbetegség, illetve az idegszálak zavara is. Alváslaborban akkor kell vizsgálni, ha úgynevezett periodikus lábmozgás-zavarral jár együtt. Utóbbi esetben az illetőnek éjszaka anélkül mozog a lába, hogy tudna róla. Ez őt ugyanúgy számos alkalommal felébreszti, mint a légzéskimaradás az alvási apnoés beteget.

Az is alvászavarral küzd, aki napközben hirtelen mély álomba zuhan?

Ezt a ritka betegséget hívják narkolepsziának, ami szintén az alvászavarok egyik fajtája. A narkolepsziás beteg úgynevezett alvásrohamokkal, hirtelen elalvással járó alvászavarral küzd. Ezt a szintén súlyos betegséget azonban nagyon nehéz diagnosztizálni, nem ritka, hogy 30 év is eltelik az első tünet és a diagnózis felállítása között. Ezért, jó tudni, hogy ha egy fiatal gyerek állandóan elalszik az iskolában, és arra egyébként más indok nincsen, alvászavaros is lehet.

A több műszakban dolgozókat is sújthatja az alvászavar?

Ez egyéni adaptáció kérdése is, hiszen vannak, akik minden gond nélkül bírják a többműszakos munkát akár évtizedekig is, de az ilyen munkakörben dolgozok jelentős részénél, egy bizonyos idő után a több műszak miatt teljesen felborul az alvás-ébrenlét ritmus, az úgynevezett cirkadián ritmus. Az ő tüneteik is hasonlóak a fentebb említettekkel, tehát folyton fáradtak, aluszékonyak, ingerlékenyek, és egyre kevésbé tudnak koncentrálni. Ha kezeletlen marad, sajnos ilyenkor is kialakulhat magas vérnyomás, és különböző szív- és érrendszeri panaszok.

A szorongás is okozhat alvászavart?

Sajnos igen. Ilyenkor a szorongást külön kell kezelni. Ehhez remek pszichiáter szakorvosok segítségét tudjuk ajánlani.

Vannak kifejezetten a nőkre, illetve a férfiakra jellemző alvászavarok?

A férfiakra, túlsúlyra való hajlamuk miatt inkább az alvási apnoé szindróma a jellemzőbb, míg a nőket gyakrabban sújtja a nyugtalan láb szindróma. Nagyon érdekes, hogy bár a nőket, számtalan társadalmi szerepük és folyamatos leterheltségük okán sokkal inkább kellene, hogy érintsék az alvászavarok, az ösztrogén hormon sokáig védi őket ettől. Ma már tudjuk, hogy mivel az ösztrogén hatással van a garatizom tónusára, a nők sokkal kevésbé horkolnak. Legalábbis addig, amíg termékenyek. A változó kort követően a hölgyek körében is megemelkedik az alvási apnoésok száma.  

Gyógyítható-e, visszafordítható-e az alvászavar?

Azt vallom, hogy a legtöbb betegség gyógyítható, visszafordítható! Ahogyan az emberi sejtek nagy része 7 évente teljesen kicserélődik, s ahogyan személyiségünk is folyamatosan változik, alkalmazkodik, betegségeink sem állandóak, amin tudunk változtatni!  Az alvászavarok esetében – is – az a legnagyobb kérdés, hogy a beteg hajlandó-e arra, hogy a gyógyulása érdekében megváltoztassa élete számos területét, szokásait. Hozzáteszem: annak, aki hosszú ideje él betegsége tudatában, jóval nehezebb a helyzete, a gyógyulási folyamat több időt vesz igénybe, de ő sem reménytelen!

VISSZA A FŐOLDALRA >>