Ön itt jár: Kezdőlap > ÖNÖK KÉRDEZTÉK

ÖNÖK KÉRDEZTÉK

Szakértőink válaszolnak – Az inszomniáról

E havi hírlevelünk szakértője Dr. Magyar Tünde neurológus-szomnológus szakoros, a Debreceni Egyetem Neurológiai Klinikájának docense, az Alváslaboratórium vezetője.

 

A gyógyult, egykori inszomniás betegeknek mire kell különösen figyelniük, ha el akarják kerülni a visszaesést?

Aki hajlamos arra, hogy rosszul aludjon, annak érdemes betartani az alapvető alváshigiénés szabályokat, például hogy mindig ugyanabban az időben feküdjön le és keljen fel, vagy hogy délután lehetőleg ne aludjon. Ha este lefekszik aludni, de nem álmosodik el, 20 perc után hagyja ott a hálószobát, és foglalja el magát valamilyen csendes tevékenységgel egy másik helyiségben. Ha úgy érzi, hogy álmos (de csak akkor!), térjen vissza az ágyba. Az étkezésekre nagy figyelmet kell fordítani: lefekvés előtt nem jó sem túl sokat, sem túl keveset enni. És bár a rendszeres testmozgás is nagyon fontos, ügyelni kell arra, hogy a sporttevékenységeket lehetőleg lefekvés előtt 5-6 órával végezzük.

Okozhat inszomniát, ha valaki esténként rendszeresen órákat tölt a számítógép előtt?

Aki túl sok időt tölt a számítógép előtt az alvás rovására, annak egy idő után megbomlik az alvás-ébrenlét ciklusa, és előbb vagy utóbb elalvási nehézséggel szembesül. Egyre több a fiatal felnőtt beteg, akik éjszaka sokáig fent vannak, délelőtt pedig nem tudnak figyelni, aludnának. Mivel ezekben az esetekben a napi ritmus eltolódásáról van szó, annak módosításával visszaállítható az egészséges cirkadián (az alvás-ébrenlét) ritmus. Ezt úgy lehet a legkönnyebben megtenni, ha hetente negyed órával előrehozzuk a lefekvési időt, és ugyanennyivel korábban kelünk. A könnyebb elalvás érdekében szoktunk ilyenkor alkalmazni melatonin készítményt is, de ha nem muszáj, akkor a nem gyógyszeres kezelést részesítjük előnyben.

Milyen tanácsot tud adni annak, aki amellett, hogy inszomniában szenved, egyre jobban fél attól, hogy még arra a kis időre sem tud elaludni? 

Ennek a betegnek azt javaslom, hogy forduljon szomnológushoz, vagyis alvásszakértő orvoshoz, és tanuljon meg legalább egyet a különböző relaxációs tréningek közül, melyet alkalmazva, megszabadulhat az álmatlanságtól.

Léteznek-e olyan altatószerek, melyek nem okoznak rászokást?

Valamennyi gyógyszer okoz kismértékű hozzászokást, legkevésbé az úgynevezett Z-hipnotikumok, mint a zolpidem, zopiclone, időskori álmatlanságban pedig a melatonin-készítmények.

 

<< VISSZA A FŐOLDALRA