Ön itt jár: Kezdőlap > TERÁPIA - Az alvási apnoe szindróma gyógymódjáról

TERÁPIA - Az alvási apnoe szindróma gyógymódjáról

A legveszélyesebb alvásfüggő légzészavar, az alvási apnoe szindróma elsődleges és leghatékonyabb kezelési módja a légsínterápia, melynek egyik eszköze az úgynevezett CPAP, azaz a folyamatos, pozitív légúti nyomást biztosító készülék. 

Alvási apnoe szindróma

Alvási apnoéról akkor beszélünk, amikor alvás közben, beidegzés zavar következtében, a légút nem képes a beáramló levegő szívó erejének ellenállni, és elzáródik, így az alvó 10 másodpercet meghaladó ideig nem jut levegőhöz. Az agy ilyenkor érzékeli az oxigénhiányt, és felébresztve az alvót, aktivizálja a légút izmait. Ez akár több százszor is megismétlődhet egy éjszaka folyamán, megakadályozva a pihentető alvást.

CPAP-terápia

Az alvási apnoe szindróma elsődleges és leghatékonyabb kezelési módja az úgynevezett CPAP (Continuous Positive Airway Pressure, azaz: folyamatos, pozitív légúti nyomás) készülékkel végzett légsínterápia. A terápia során a légutakat, a lélegeztető készülékhez hasonló eszköz (CPAP) akkorára nyitja, hogy a garatizomzat alvás közben ne tudjon elzáródni. Így megszűnnek a légzéskimaradások, normalizálódik a véroxigén szint, és létrejön a pihentető, mély alvás.

CPAP-terápia beállítása

Az optimális légúti nyomásszintet egy az alvásközpontban végzett, egyéjszakás alvásvizsgálat során állítják be, úgy, hogy miközben a vizsgált személy a CPAP készülékkel alszik, alvásának minőségét, mennyiségét, és szervezete alvás közbeni élettani folyamatait poliszomnográffal megfigyelik. S annak megfelelően, hogy mikor tapasztalnak légzéskimaradást, horkolást, véroxigén szint csökkenést, mikoébredéseket, növelik a légúti nyomást, egészen addig, amíg az alvásstruktúra rendellenességei megszűnnek.

Az alvási apnoe súlyosságától és a beteg egyéni igényeitől függően, a terápiához több típusú CPAP készülék is alkalmazható, melyekről bővebben itt olvashat. http://www.cpap.hu/

<<< VISSZA A FŐOLDALRA