Ön itt jár: Kezdőlap > TUDTA? - Érdekességek az alvásterápiáról

TUDTA? - Érdekességek az alvásterápiáról

Érdekességek az alvásterápiáról

 

Mit jelent az alvásadósság?

Ha valaki nem alszik eleget, úgynevezett alvásadóssága alakul ki, ami a szükséges, ám végig nem aludt órák összességét jelenti, és a nevéhez hűen viselkedik: kamatostul nő. Visszapótlása egyre több időt vesz igénybe, ráadásul, minél idősebb valaki, annál nehezebbé válik a „számla kiegyenlítése”, hiszen az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken az alvással töltött órák száma. Fiatal felnőtt korban, például vizsgaidőszak idején, ha valaki egy-két napig nem, vagy csak nagyon keveset alszik, még könnyedén tudja pótolni. Később azonban ez egyre több időt vesz igénybe, s súlyosabb esetekben, van, hogy behozhatatlanná válik.

Mi az a poliszomnográf?

A poliszomnográf nevű műszert az összetett alvásdiagnosztikai vizsgálatokhoz használják az alvásdiagnosztikai és terápiás központokban. Segítségével a szakorvosok, az alvás-ébrenlét ritmusát összetett élettani folyamatok együttes elemzésével tudják vizsgálni.  Ilyenek: az agyi elektromos tevékenység (EEG), a szemmozgás (EOG), az izomtónus (EMG), a szívverés (EKG), a véroxigén szaturáció, a szívfrekvencia, a légzési erőfeszítés, a légáramlás, a testpozíció, a horkolás, a lábmozgás és az úgynevezett légsínterápiás adatok.  A poliszomnográf olyan teljes körű alvásvizsgálatot tesz tehát lehetővé, amelynek segítségével minden alvás közbeni életfolyamat megfigyelhető. A vizsgálatot végző szakorvos így minden részletre kiterjedő adatok birtokában tudja feltárni az alvást érintő rendellenességeket és azok okait. Az alvásdiagnosztikai központokban végzett poliszomnográfiás vizsgálat általában egy éjszakát vesz igénybe.

Mire használják a poligráfot?

A poligráf, a poliszomnográf redukált, hordozható változata, mely lehetővé teszi a beteg saját otthonában történő alvásvizsgálatát. Segítségével vizsgálhatók: a légáramlás, a légzési erőfeszítések, a testpozíciók, a horkolás, a szívfrekvencia és a véroxigén szaturáció. A poligráfos vizsgálat előnye, hogy a beteg a megszokott, otthoni környezetében tud elaludni, így küszöbölve ki az esetleges stresszt az idegen környezettől. Hátránya viszont, hogy a poliszomnográfhoz képest, jóval kevesebb élettani folyamat elemzését teszi lehetővé.

Jó tudni!

Ha megbízható diagnózist, majd hatékony terápiát szeretne kapni, az Európai Alvástársaság és a Magyar Alvástársaság közös akkreditációjával rendelkező alvásközpontot keressen fel, ahol az alvásvizsgálatokat megfelelő minőségű eszközökkel, és az egyes alváskórképekre kidolgozott szakmai protokollok szerint végzik a minősített szakemberek!

 

VISSZA A FŐOLDALRA >>