Ön itt jár: Kezdőlap > AKTUÁLIS - A SomnoCenter az ATV-n

AKTUÁLIS - A SomnoCenter az ATV-n

A SomnoCenter Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központok sikerrel mutatkoztak be az ATV Fő az egészség! című egészségügyi magazinműsorában, melynek fő témája az alvászavarok voltak. 

Az egészség megőrzéséhez a pihentető alvás legalább annyira fontos, mint az egészséges táplálkozás vagy a testmozgás. S bár az alvászavar manapság több embert érint, mint a cukorbetegség, orvoshoz jóval kevesebben fordulnak vele, mert nem ismerik fel a problémát.

-  Az alvás hiányából vagy az alvás mennyiségi, illetve minőségi változásából másnapi tünetek alakulnak ki: kialvatlanság, fáradékonyság, koncentráció- és figyelemzavar. Akkor beszélünk alvászavarról, ha ezek a tünetek tartósan, legalább 3 hétig fennállnak. – mondta el Dr. Terray-Horváth Attila neurológus, alvásszakértő, a SomnoCenter Budai Alvásegészségügyi Központ szakorvosa.

A stressznek és a túlhajszolt életmódnak köszönhetően az álmatlanság a leggyakrabban előforduló alvászavar. A lakosság 65%-át érinti. Pszichés probléma vagy akár cukorbetegség, sőt a társunk horkolása is okozhatja.

- Akkor kell alvásszakértő orvoshoz fordulni, amikor először megérezzük, hogy milyen következménye van annak, hogy nem pihentük ki magunkat: koncentrálási problémáink vannak, folyton fáradtak vagyunk, esetleg vezetünk, de már nem tudunk odafigyelni, és a többi. Vagyis, amikor betegnek érezzük magunkat attól, hogy keveset aludtunk. – hívta fel a figyelmet Dr. Várszegi Mária, PhD, neurológus-pszichiáter, alvásszakértő, a SomnoCenter Szeged vezető főorvosa.

Míg az álmatlanság kortól és nemtől függetlenül bárkit érinthet, addig a 30 és 60 év közötti férfiaknál a légzészavarok, szaknyelven az alvási apnoé szindróma okozzák a legtöbb problémát. Ez a betegség azért veszélyesebb az álmatlanságnál, mert tízszeres rizikófaktora a szívinfarktusnak és a stroke-nak.  

- Az alvási apnoéra egyrészt lehetnek alkati hajlamosságok, mint például a szűk garat, vagy a mélyharapás, de szintén gyakori ok a túlsúly, aminek következtében a garatban lerakódó zsírréteg váltja ki a betegséget. Mindemellett, fontos elmondani, hogy ez egy idegrendszeri betegség, ami egy bizonyos neurológiai reflex alulműködésének következtében alakul ki. – tette hozzá Dr. Terray-Horváth Attila.

Az alvászavarokat azért is érdemes időben felismerni, mert hosszú távon nemcsak a magánéletet nehezítik, de a munkaképességet is rontják.

- Ha nem megfelelően pihenjük ki magunkat, ingerlékenyek leszünk, egyre kevésbé tudunk koncentrálni, nem figyelünk oda, selejtet gyártunk. Számtalan súlyos következménye lehet, attól függően, hogy ki, milyen szakmában dolgozik. Ha például valaki aluszékony, és autóvezetésből él, komoly baleseteket okozhat az alvászavar következtében. – hangsúlyozta Dr. Faludi Béla, a SomnoCenter Faludi Pécs neurológus és klinikai neurofiziológus szakorvosa.

Az alvászavarokkal minden esetben szakemberhez kell fordulni! A SomnoCenterben a több mint 120 féle alvászavar mindegyikét tudjuk kezelni. A legfontosabb, hogy a tüneteket nem szabad félvállról venni, könnyen lehet ugyanis, hogy a családtagok horkolása nem pusztán idegesítő szokás, de egy súlyos betegség tünete.

 

<< VISSZA A FŐOLDALRA