Ön itt jár: Kezdőlap > ÖNÖK KÉRDEZTÉK - Szakértőink válaszolnak - Fényterápia és jetlag

ÖNÖK KÉRDEZTÉK - Szakértőink válaszolnak - Fényterápia és jetlag

E havi hírlevelünk szakértője:

Dr. Szakács Zoltán PhD, neurológus főorvos, az alvásmedicina szakértője

 

A Magyar Alvásdiagnosztika és Terápiás Társaság főtitkára
Az Európai Alvástársaság tagja
Az Amerikai Alvástársaság tagja
Az Állami Egészségügyi Központ, Neurológiai és Stroke Osztályának osztályvezető főorvosa

Rendelési helyek:
SomnoCenter Budai Alvászavar Szakambulancia 
Állami Egészségügyi Központ Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ

 

 

Doktor úr! A nyugati vagy a keleti irányba való repülőutat tolerálja jobban a szervezetünk?

Könnyebben tudunk alkalmazkodni az időzóna eltolódáshoz, ha nyugati irányba repülünk, hiszen ekkor magunk előtt toljuk az alvást, és a megérkezést követően még van időnk pihenni, regenerálódni. Ezzel szemben, ha kelet felé repülünk, pláne ha sok - legalább hat – időzónát ugrunk át, nagyon álmosak és fáradtak leszünk, mert anélkül kerülünk egy újabb nappalba, hogy előtte átaludtuk volna az éjszakát.

Az időzónaváltásból fakadó tünetek csak a kelet-nyugati irányba történő repüléskor léphetnek fel? Vagyis, például egy Európából Dél-Afrikába megtett repülőút nem okozhat jetlaget?

Az észak-déli irányú repülőutak nem okoznak jetlaget, mert annak ellenére, hogy ilyenkor is rövid idő alatt teszünk meg nagy távolságot, ugyanabban az időzónában szállunk le, mint amiben felszálltunk.

Vannak-e olyan bevált tippek, melyekkel jelentősen tudjuk csökkenteni a jetlaget?

Számos, jetlag elleni jó tanácsról lehet hallani, nevezetesen, hogy próbáljunk éjszaka érkezni a célállomásra, mozogjunk sokat megérkezés után, vagy igyunk sok folyadékot a repülőn. S bár mindegyikük pozitív hatással van a szervezetünkre, egészségünkre, sajnálatos módon a jetlag kialakulását semmilyen módon nem befolyásolja. Azt egyetlen dologgal: a belső óra átállításával, külvilághoz való szinkronizálásával lehet megszüntetni.

A téli, illetve a nyári óraátállítás is okozhat a jetlaghez hasonló tüneteket?

Mivel az évszakok változását követő óraátállításkor csupán egy óra eltérés van a szervezetünk belső órája és a külvilágban mért idő között, a legtöbb ember egy nap alatt kiheveri, s szinte észre sem veszi azt. 

 

VISSZA a főoldalra...