Ön itt jár: Kezdőlap > ÖNÖK KÉRDEZTÉK - Szakértőink válaszolnak – A többműszakos munkavégzésről

ÖNÖK KÉRDEZTÉK - Szakértőink válaszolnak – A többműszakos munkavégzésről

Dr. Faludi Béla Ph.D.

egyetemi adjunktus
neurológus és klinikai neurofiziológus szakorvos
az alvásmedicina szakértője, szomnológus (ESRS certified)

Magyar Alvásdiagnosztika és Terápiás Társaság vezetőségnek tagja
Európai Alvástársaság tagja
POTE Neurológiai Klinika Alvásdiagnosztikai Központ Pécs és a Somnocenter Faludi Pécs vezető főorvosa

Rendelési helyek:
Somnocenter Faludi Pécs
POTE Neurológiai Klinika Alvásdiagnosztikai Központ Pécs

 

A váltott műszakos munkarend is okozhat alvászavart?

A többműszakos munkabeosztás nem mindenki által tolerált jelenség. Ezért a váltott műszakos munkarendben dolgozók egy részénél kialakul az úgynevezett váltott műszak alvászavar, ami abban nyilvánul meg, hogy a beteg elalszik, vagy éppen ellenkezőleg, inszomniás lesz (vagyis nem tud aludni), és nem teljesít megfelelően a munkahelyén. Hiába alszik ugyanis valaki egész délelőtt az éjszakai műszakot követően, ha rendszeresen nem tudja magát megfelelően kipihenni, jó eséllyel fog kialakulni nála valamilyen alvászavar.

Az alvászavar további betegségeket is okozhat a többműszakban dolgozóknál?

Sajnos gyakran előfordul, hogy a huzamos ideig fennálló, kezeletlen alvászavarnak köszönhetően további betegségek is kialakulnak. A váltott műszakban dolgozóknál ezért jóval gyakoribbak a különböző gyomor és bélrendszeri vagy a szív- és érrendszeri betegségek. Ahogyan a többműszakos munkarendben dolgozó nőknél jelentősen több a koraszülés és nagyobb az emlőrák kialakulásának kockázata is.

A megfelelő terápián túl, milyen praktikus megoldásokat tud javasolni azok számára, akik kénytelenek többműszakos munkarendben dolgozni?

A legfontosabb a jól kialakított munkarend és a megfelelő szervezettség. Az úgynevezett előreforgó munkarenddel például egyfajta rendszeresség alakítható ki, amit könnyebben tolerál a szervezet.  Hiszen nem össze-vissza, egyszer délelőtt egyszer éjszaka, majd délután kell dolgozni, hanem a szervezetünk természetes ritmusához közelebb álló rotációban: délelőtt, délután, majd az esti órákban. Szintén nagyon fontos, hogy ha valaki többműszakos munkarendben dolgozik, biztosítva legyen számára nappal a megfelelő alvásidő, és ne kelljen ekkor hivatalos vagy családi ügyeket intéznie. Emellett vannak olyan egyszerű praktikák is, mint hogy az éjszakai műszakból hazafelé tartva viseljünk sötét napszemüveget, hogy mérsékeljük a fény élénkítő hatását. Ellenkező esetben pedig, amikor az éjszakai műszakban kell teljes figyelmünk birtokában lenni, alkalmazzuk a fényterápiát, mely segít abban, hogy ne csökkenjen a koncentrációs képességünk. 

 

<< VISSZA A FŐOLDALRA