Ön itt jár: Kezdőlap > ARCKÉP - "Visszaadni a jó alvás örömét"

ARCKÉP - "Visszaadni a jó alvás örömét"

Hírlevelünkben nem csak az alvás-, a fény- és a légsínterápiával (cpap) kapcsolatos információk, tudományos újdonságok, érdekességek megosztását tartjuk fontosnak, de a diagnosztikát és a kezelést végző munkatársaink bemutatását is. Ezúttal ismerkedjenek meg Dr. Faludi Béla alvásszakértő-neurológus szakorvossal, aki ma is sokat tesz azért, hogy a hazánk déli megyéiben élő, alvászavarral küzdő betegek is mielőbb újra egészséges, teljes életet élhessenek.

 

– Nagyon nagy szükség van az alvásmedicinára, hiszen ma már sajnos elmondhatjuk, hogy a világban megfigyelhető tendenciához hasonlóan, az alvászavar nálunk is népbetegség, s egyre nő az érintettek száma – mondja Dr. Faludi Béla, a Pécsi Orvostudományi Egyetem Neurológiai Klinikájának adjunktusa, a SomnoCenter Faludi Pécs vezető főorvosa. És hozzáteszi: – Ennek ellenére, jelenleg csak a jéghegy csúcsát látjuk, hiszen az alvászavartól szenvedő betegeknek csupán a töredéke jut el a szakrendelésekre. A jelenség hátterében még mindig az információhiány áll, hiszen a betegek nagy része nem is tudja, hogy amiben szenved, nem egy rossz állapot, hanem egy betegség.

„Élettanászból” szomnológus

A pécsi alvásmedicina úttörője 1991-ben szerezte meg orvosi diplomáját a Pécsi Orvostudományi Egyetemen (POTE), s a végzést követően, a POTE Élettani Intézetében folytatta a korábban a Tudományos Diákkörben végzett tudományos és oktatói tevékenységét. És mivel elsősorban élettant oktatott, az önmagát ekkoriban csak „élettanászként” aposztrofáló Faludi doktor jóleső emlékekkel gondol vissza erre az időszakra, amikor megismerkedett az elektrofiziológiával is (az élettannak a szervezetben végbemenő elektromos jelenségekkel foglalkozó ága), melynek később folytatásaként kezdett alvásmedicinával foglalkozni. A szomnológus, klinikai neurofiziológus, a neurológiai szakvizsgát már a POTE Neurológiai Klinikáján tette le, ahol 2000-ben jött létre az alváslaboratórium. – Dr. Szakács Zoltán, a SomnoCenter Buda és az Állami Egészségügyi Központ Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központja főorvosának útmutatásával állítottuk be az első poliszomnográfot (műszeres alvásvizsgálati eszköz, mely több órán keresztül folyamatosan rögzíti az agyi elektromos jeleket, a szemmozgást, az izomtónust, az EKG-t, a légzőmozgást, a légáramlást, a testhelyzetet, a végtagmozgásokat, valamint a pulzust és az oxigénszintet), ami a kezdetekkor még csak akkor működött, amikor ügyeltem. Később azonban, a jól képzett EEG-asszisztenseinknek is köszönhetően, a hét egyre több, majd minden napján  működik azóta is.

Gyógyítás, oktatás, alvásmedicina

A klinikai berkekben működő alváslabor azonban nem győzte kiszolgálni a hozzájuk forduló alvászavaros betegeket, így 2006-tól Faludi doktor magán praxisában fogadta a gyógyulni vágyókat, 2011-től pedig megalakult a SomnoCenter Faludi Pécs, Alvásdiagnosztikai és Terápiás Központ, ahol a betegek várakozási idő nélkül, a nyugat-európai követelményeknek minden szempontból megfelelő körülmények mellett vehetik igénybe a legkorszerűbb műszeres vizsgálatokat. Dr. Faludi Béla, a gyógyításhoz hasonlóan az oktatást is szívügyének tartja, ezért egyetemi előadóként a jövő orvosainak adja tovább az alvászavarok diagnosztizálásáról és kezeléséről szerzett ismereteit és tapasztalatait. Munkája eredményeként 2002 óta a Pécsi Orvostudományi Egyetem oktatásába bekerült az alvásmedicina, melyet magyar és angol nyelven egyaránt hallgathatnak a diákok.  Faludi doktor emellett rendszeresen részt vesz a háziorvosok alvászavarokkal kapcsolatos ismereteinek bővítésében, hiszen ahogy mondja, a betegek egészségi állapotát folyamatosan felügyelő háziorvosoknak kiemelt szerepük van az alvásbetegségek felismerésében.

A kérdésre, hogyan látja az alvással foglalkozó orvoslás jövőjét, a pécsi szomnológus bizakodóan felel, és mint mondja, akkor lesz igazán elégedett, ha az Egyesül Államokhoz hasonlóan, Európában is egyetemi keretek között lehet szakvizsgát tenni az alvásmedicinából.

Segítség mindenkinek

A szabadidejét legszívesebben három gyermekével, kirándulással és horgászással töltő alvásszakértő ma is nagyon örül annak, hogy az alvásbetegségek gyógyításával kezdett foglalkozni, hiszen nemcsak az élettannal kapcsolatos elektrofiziológia folytatását látja benne, de az orvostudomány fiatal ágaként a folyamatos megújulás, kutatás, fejlődés lehetőségét is. Dr. Faludi Béla elégedetten meséli, hogy nagy örömére ma már a média is egyre inkább hozzájárul a szakma ismertségéhez és sikeréhez. A televízió és rádióműsorok, az újságcikkek nyomán egyre többen keresik fel az alvásközpontokat, és mint mondja, főként az aggódó hölgyek hozzák el a férjeiket. Sajnos a vizsgálatok során sok esetben az is kiderül, hogy hálótársuk hosszú évek óta tartó hangos horkolásától, maguk a hölgyek is alvászavarban szenvednek - csak nem a légzéskihagyással járó alvási apnoé szindróma, hanem az inszomnia (álmatlanság) okoz náluk egyre súlyosabb nappali tüneteket. Az alvásközpontban ilyenkor természetesen mindkét felet alaposan kivizsgálják, majd személyre szabott terápiával gondoskodnak a gyógyulásról. – Mindig felemelő érzés segíteni egy másik embernek. De amikor egy családon belül egyszerre többeknek sikerül visszaadni a jó alvás örömét, s azzal együtt az egészséget, az orvos számára is különleges és maradandó érzés – teszi hozzá Faludi doktor, majd egy pillanattal később újabb beteg jelentkezését fogadja, s mosolyogva nyugtázza a média támogató szerepét, hiszen az alvásközpont következő látogatója is egy a közelmúltban látott televízió műsor kapcsán kereste meg a doktor urat.

 

<< VISSZA A FŐOLDALRA